Vzostup BRICS-u: Formovanie globálnej ekonomiky a dynamiky moci v multipolárnej ére

27.10.2024

BRICS, skratka pre Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku, sa vynoril ako silná ekonomická kongregácia, ktorá je pripravená pretvárať globálny ekonomický systém. Toto spojenectvo rozvíjajúcich sa ekonomík, založené na princípoch rovnosti a hospodárskej spolupráce (určitá forma bývalého RVHP?), predstavuje významný posun v svetovom ekonomickom ťažisku a spochybňuje tradičnú dominanciu západných mocností.

V jadre je BRICS založený na vzájomnom rešpekte, zvrchovanej rovnosti, inkluzívnosti a konsenze. Tento základ umožňuje všetkým členským krajinám vzájomne sa podporovať, čím vytvára synergický efekt, ktorý zosilňuje ich kolektívnu ekonomickú silu. Nedávna expanzia BRICS, často nazývaná BRICS+, zaznamenala vstup nových členov, ako sú Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Toto rozšírenie nielenže zvyšuje ekonomickú silu skupiny, ale tiež diverzifikuje jej zdrojový základ a geopolitický vplyv.

V posledných rokoch boli krajiny BRICS hlavnými motormi globálneho ekonomického rastu. Spojená ekonomická sila BRICS môže byť silným katalyzátorom udržateľného globálneho ekonomického oživenia a reakcie na narušenia dodávateľských reťazcov a výzvy energetickej a potravinovej neistoty. Od roku 2024 BRICS zahŕňa takmer 46 % svetovej populácie, 36 % globálneho HDP a 25 % svetového obchodu. Tento globálny význam pravdepodobne porastie, keďže viac krajín prejaví záujem o pripojenie sa k aliancii.

Hospodárska spolupráca v rámci BRICS je významná, s pravidelnými stretnutiami ministrov z rôznych sektorov, vrátane obchodu, priemyslu, poľnohospodárstva a energetiky. Revidovaná stratégia pre ekonomické partnerstvo BRICS poskytuje základ pre posilnenie vnútroštátnej hospodárskej interakcie BRICS, vrátane nových príležitostí pre prístup na trh, vzájomne výhodný obchod a investície a diverzifikáciu obchodnej a investičnej spolupráce.

Keďže BRICS vyvíja vlastné finančné inštitúcie a platobné mechanizmy, vytvára alternatívy k západne dominovanému globálnemu finančnému systému. Nová rozvojová banka, založená v roku 2015 a sídliaca v Šanghaji, zohráva kľúčovú úlohu pri poskytovaní finančných riešení pre kapitálové a likviditné investície do infraštruktúry. BRICS si kladie za cieľ stať sa nezávislejším od západných finančných trhov zavedením meny BRICS ako určitej alternatívy k doláru a podporou vnútroštátneho obchodu v ich menách (bilaterálne obchody sú vedené v národných menách).

Krajiny BRICS naďalej rastú v ekonomickom vplyve a tým prehodnocujú svoje tradičné investičné stratégie, ktoré historicky zahŕňali značné držby amerických a európskych štátnych dlhopisov ako súčasť ich devízových rezerv. Vzhľadom na sa meniace globálne ekonomické prostredie krajiny BRICS teraz zvažujú strategickejšie alternatívy, ktoré sú v súlade s ich dlhodobými záujmami. Jedným z takýchto prístupov môže byť presmerovanie investícií do Globálneho Juhu, so zameraním na pomoc pri splácaní dlhu (pri splácaní dlhov krajín západným veriteľom), úľavu od dlhu v rámci BRICS a strategické investície do bohatých rozvojových krajín na zdroje. Nákupom a potenciálnym odpustením dlhov krajín v Afrike, Latinskej Amerike a časti Ázie by BRICS mohli nielen vytvárať dobrú vôľu, ale aj vytvárať nové cesty pre ekonomickú spoluprácu. Táto stratégia je obzvlášť relevantná pre krajiny zápasiace s vysokou úrovňou zahraničného dlhu, pretože by mohla pripraviť cestu pre vzájomne výhodné partnerstvá, ktoré využívajú prírodné zdroje týchto krajín a zároveň podporujú ich hospodársky rozvoj. Takýto posun v investičnom zameraní by mohol výrazne zmeniť globálnu ekonomickú dynamiku a posilniť pozíciu BRICS na medzinárodnej scéne.

Rastúca časť svetových komodít bude pravdepodobne spotrebovaná BRICS-om a jeho spojencami, keďže sa budú ďalej rozširovať, aby podporili svoj vlastný priemyselný a ekonomický rast.

Tento trend by mohol mať významné dôsledky pre kolektívny Západ (prevažne EÚ), čo by mohlo viesť k vyšším nákladom na základné komodity a inflačným tlakom v západných ekonomikách. S obmedzeným prístupom ku komoditám by mohol rast EÚ spomaliť a nemusí udržať krok s BRICS alebo USA.

Meniaca sa dynamika zdrojov by mohla niektoré európske krajiny, najmä tie, ktoré zápasia s ekonomickými problémami, prinútiť k prehodnoteniu svojich geopolitických zoskupení. Vyhliadka na úľavu od dlhov a ekonomickú podporu a následný rozvoj zo strany BRICS by sa mohla stať čoraz atraktívnejšou, čo by mohlo viesť k postupnému erodovaniu súdržnosti Európskej únie.

Rastúci ekonomický a politický vplyv BRICS by mohol mať ďalekosiahle dôsledky pre globálne štruktúry správy. Keďže viac krajín môže zistiť, že ich ekonomické záujmy sú v súlade s BRICS, môže dôjsť k postupnému posunu v rovnováhe síl v rámci medzinárodných organizácií, ako sú Spojené národy. Keďže BRICS získava vplyv, niektoré národy ho môžu čoraz viac vnímať ako dôveryhodnú alternatívu k západne dominovanému globálnemu poriadku založeného na "Rule-Based základoch. Tento posun by mohol potenciálne viesť k vytvoreniu paralelných medzinárodných inštitúcií založených na nových právnych princípoch a spoločnom prístupe a správe. Tieto nové inštitúcie by mali za cieľ lepšie reprezentovať záujmy rozvíjajúcich sa ekonomík a Globálneho Juhu a ponúknuť spravodlivejší rámec pre medzinárodnú spoluprácu.

Zatiaľ čo vzostup BRICS predstavuje potenciálne scenáre pre významnú globálnu ekonomickú a politickú zmenu, nie je bez výziev. Politická nestabilita, problémy s riadením a potreba budovania kapacít v mnohých rozvojových krajinách by mohli ohroziť investičné a rozvojové úsilie. Okrem toho je pravdepodobné, že takýto posun v globálnej ekonomickej dynamike bude čeliť odporu zo strany etablovaných (Západných) mocností.

Potenciál vytvorenia vyváženejšej a inkluzívnejšej globálnej ekonomiky je však významný. Podporou spolupráce medzi BRICS a Juhom alebo Juhom-Juhom a poskytovaním alternatív k tradičným rozvojovým modelom by BRICS mohli zohrať kľúčovú úlohu pri riešení globálnych nerovností a podpore udržateľného rozvoja.

Keďže BRICS sa naďalej vyvíja, jeho rastúci vplyv predstavuje významnú príležitosť na pretvorenie globálneho ekonomického systému. Prostredníctvom vzájomnej podpory, strategických investícií a zamerania sa na rozvoj Globálneho Juhu si BRICS kladie za cieľ vytvoriť spravodlivejšiu a prosperujúcejšiu svetovú ekonomiku. Hoci pretrvávajú určité výzvy, potenciál transformácie globálneho ekonomického systéme alebo poriadku vedeného BRICS-om vyzerá čoraz životaschopnejší.

V posledných rokoch sa BRICS etabloval ako mocný ekonomický blok, ktorý predstavuje významnú časť svetovej populácie, HDP a obchodu. Expanzia aliancie posilnila jej globálny vplyv a diverzifikovala jej zdrojový základ. Iniciatívy ako Nová rozvojová banka a úsilie o podporu obchodu v lokálnych menách zdôrazňujú záväzok BRICS k vytváraniu alternatívnych finančných systémov a posúvaniu vyváženejšieho globálneho ekonomického poriadku.

Dôraz aliancie na vzájomný rešpekt, zvrchovanú rovnosť a rozhodovanie založené na konsenze ponúka pevný základ pre jej ďalší rast. Členovia BRICS posúvajú svoje ekonomiky vpred a posilňujú spoluprácu a týmto sú pripravení ďalej formovať globálne ekonomické politiky a postupy.

Do budúcnosti sa zameranie BRICS na udržateľný rozvoj, klimatické zmeny a technologické inovácie zosúlaďuje s jeho cieľom významne prispievať ku globálnym výzvam. Jeho trajektória naznačuje sľubnú budúcnosť s potenciálom podporiť novú éru multilaterálnej spolupráce, ktorá odráža vyvážené a rôznorodé záujmy globálnej komunity.

V nadchádzajúcich rokoch sa zoskupenie BRICS môže vynoriť ako transformačná sila v globálnej ekonomike a geopolitike, predstavujúci presvedčivú alternatívu k súčasným mocenským štruktúram a podporujúci inkluzívnejší a prosperujúcejší svet postavený na "Law-Based" základoch.


"There is no avoiding the financial collapse of a boom brought about by credit expansion." - Ludwig von Mises 
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky